X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سایه سار مهربانی
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
.

یکی از بچه ها توی محل کارم خانم برادرش روسی هست و آمریکا زندگی میکنند. یکی از مسائلی که برای خونواده این دوست ما و همینطور شاید ته دل برادرش زیاد خوشایند نیست از این عروس روس اینه که زیاد مثل ما ایرانی ها به شوهرش نمیرسه یا به اصطلاح شوهرداری بلد نیست. خوب یکی از عادت هایی که ما زنهای ایرانی داریم و نسل به نسل هم منتقل میشه بین دخترها یادگیری شوهرداری است و اینکه پسرهامون هم هی یاد میگیرند که تشخیص بدهند شوهرداری خوب زنها چجوریه و در واقع ما آداب رفتار درست با زنها رو به پسرهامون بلد نیستیم یاد بدیم. چون فکر میکنیم که این آداب خاصی نداره و همینکه مرد کار میکنه و مدیریت اقتصادی خونواده رو بر عهده داره خودش کافیه. متاسفانه این نسل به نسل هم منتقل میشه و سینه به سینه میچرخه و من امید زیادی به مادرهای جدید هم ندارم. شادی لحنم کمی تند باشه و آثار بزرگنمایی درش به چشم بیاد و به برخی هم بر بخوره اما میخوام دغدغه ام رو بگم دغدغه ای که یک عمره برام بوده و البته هنوز هم هست و خیلیها از کنارش بی تفاوت عبور میکنند. 

حتی در بین کسانی که ادعای روشنفکری هم دارند من مشاهده کرده ام که این طرز برخوردها ریشه ای درست نیست. ببینید این دیدگاه جامعه و دین در مورد زن هنوز هم این تفاوت ها رو به دنبال داره و هنوز خیلی ها فکر میکنند که مرد جنس برتره. موضع نگیرید لطفا! هنوز مردهای خوب ما هم بر سر همسرهایشان با خشم فریاد میزنند. این جمله آشنا نیست: مَرده! تو باید کوتاه بیای. و در اغلب موارد چون زن هستی باید کوتاه بیایی. بگذاری او به تو خشم بگیرد و حتی توهین هم اگه خیلی عصبانیش کردی  بکند و با تو هر جور دلش خواست رفتار بکند و تو اگر خواستی از خودت دفاع کنی و حرفت را بزنی میشی بدترین زن و بی توجه و ... . چند تا مرد متمدن رو میشناسید که مثل یک جنتلمن واقعی با خانم یا دوست یا نامزدش رفتار کنه؟ آیا انگشت شمار نیستند به نسبت کل مردهای به اصطلاح متمدنی که میشناسید؟ خدا وکیلی چند بار از مردهای دور و برتون این جمله رو شنیدید که" شما زنها مگه چکار میکنید؟" همین امروز که رفته بودم مهد دنبال دخترم همین جمله رو از قول بابای یکی از بچه ها مامانش نقل کرد:چکار میکنی تو؟ میشینی بادت میزنیم. چند دقیقه بعد که بچه تحویلش شد مربی با ذوق از اینکه غذایی که مامان داده رو خورده و تازه غذای مهد رو هم خورده صحبت میکرد و مامان هم با خوشحالی و برقی در چشمان گوش میکرد. همین که بچه خوب و تمیز و سلامت داری کافی نیست؟ همین که پا تو خونه میگذاری و همه چی سر جاشه و همه چی خوبه و آروم برات بس نیست؟ نکنه فکر میکنید اینها از بدو خلقت بشر همینطوری خوب و مرتب و تمیز و سر جای خود بوده اند، هوم؟ اصلا شوخی کردی. خوبه بشنوی که بابا مگه از صبح تا شب میری با رفیقات تو محل کارت میگید و میخندید و سر ظهر هم چرت میزنید و ... مگه شاخ غول میشکنی؟ کار هم بود کار مردهای قدیم. مثلا بابای خود من خواهرم تعریف میکنه میگه ما بابا رو فقط روزهای جمعه میدیدیم. شب که بابا خونه میرسید همه بچه ها خواب بودند. حالا شماها مگه چه میکنید؟ خوبه ما هم اینها رو بگیم؟ هوم؟خوشتون میاد؟

مسئله منت گذاری نیستش. خوب مگه میشه یه خانم به بچه اش نرسه یا خونه زندگیو مرتب نکنه. اما بی ارزش انگاشتن این کارها دل آدم رو به درد میاره. البته باید خاطر نشان کنم که مقصود من همه مردها نیست اینو همه خوب میدونیم.


* و اما ملکه! دوستان خیلی خوب من، هاله جان و پونه عزیزم هدیه بسیار ارزشمندی برای تولدم تهیه کرده بودند که کتابهایی است که در مورد تربیت کودک هست. نظریات دکتر جینات رو دو تا نویسنده آماتو خانوم به تحریر دراوردند. یکی از کتابها رو مطالعه کردم که بسیار مفید هست و به مامان ها توصیه اش میکنم. یکی از مواردی که درش مطرح میشه نادیده گرفتن احساسات و نیازهای مادران در مقابل نیازهای فرزندانشونه. ایشون معتقدند که مادر مثل یک ملکه زنبورها که نقش اساسی در کندو داره نقشش در خونه مهمه. مادر اگه به احساسات و نیازهای خودش بی توجه بشه و دیگران ندید بگیرندش نمیتونه اونطور که باید و شاید نقشش رو ایفا کنه و این خطرناک خواهد بود برای کل خانواده. مثل یک دور باطل، توان مادر رو میگیره و در ارتباط با همسر و فرزندانش اونطور که باید باشه نخواهد بود. پس در واقع هر چه به زن خونه خوب توجه بشه و نیازها و احساساتش مهم شمرده بشن او نیز در عوض با انرژی بیشتری به خونواده اش رسیدگی خواهد کرد. 

حالا این بحث خیلی گسترده هستش و چالش طلب. دوست دارم که بشنوم و بخونم نظرات همه رو هر چی که باشه.

[ دوشنبه 30 تیر‌ماه سال 1393 ] [ 09:53 ق.ظ ] [ رها ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

http://www.webgozar.com/stats/3002198